ایران همگام با پیشرفت های جهانی در دندانپزشکی

عضو هیئت علمی دانشگاه ارتقا سطح درمان تمامی موارد مربوط به دهان و دندان را مهر تاییدی بر پیشرفت های قابل توجه این حوزه در کشور دانست و گفت: پیشرفت های خیره کننده دندانپزشکی در کشور غیرقابل انکار است و هیچ درمانی در دنیا وجود ندارد که تکنولوژی و دانش اساتید و متخصصان داخل کشور از آن بی بهره یا حتی یک گام عقب تر باشد.

دکتر آرش خجسته عضو هیئت علمی دانشگاه همزمان با روز دندانپزشک در گفت و گویی با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: دهان و دندان به عنوان یکی از مهمترین ارگانهای ورودی بدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: زبان، دندان ها و مخاط داخل گونه اهمیت بالایی در سلامت بدن ایفا می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که دهان و دندان می تواند به عنوان یک سد دفاعی اولیه بسیاری از پاتوژن هایی که وارد بدن می شود را دفع کند خاطرنشان کرد: دهان و دندان نقش ایمنی ذاتی در بدن دارند.

محاظت در برابر بسیاری از بیماریها با رعایت بهداشت دهان و دندان از کودکی تا پیری

دکتر خجسته با تاکید بر اهمیت رعایت بهداشت خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن دندان هایی سالم می تواند از بروز بسیاری از بیماریها پیشگیری کند.

به گفته دانشیار گروه جراحی فک و صورت دانشگاه رعایت بهداشت در سنین کودکی و جوانی می تواند افراد را در برابر بیماریهای قلبی، قندی و دیابت نیز محافظت کند.

وی ضرورت بیش از پیش مراقبت دهان و دندان را مورد تاکید قرار داد وگفت: متاسفانه عدم اطلاعات درست از چگونگی مراقبت از دندان ها باعث شده که مردم کشور ما با مشکلات و بیماریهای دهان، دندان، لثه و استخوانهای داخل دهانی روبرو باشند و این مهم علاوه بر به خطر انداختن سلامت مردم، سیستم بهداشت و درمان را نیز با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و توضیح داد: رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از بسیاری از مشکلات دهانی جلوگیری کرده و نیاز افراد را به درمان های پیچیده مرتفع کند.

رعایت نکات ساده بهداشتی از اعمال پیچیده درمانی پیشگیری می کند

دکتر خجسته گفت: زمانی که ما یک دندان را از دست می دهیم به تدریج استخوان اطراف فک و دندان ها نیز از بین می روند و طبیعتا این موضوع باعث می شود که نه تنها غدد جویدنی صدمه ببیند بلکه به دلیل کاهش ارتفاع استخوان در دراز مدت فرد نتواند حتی یک پروتز مناسب نیز دریافت کند و در نهایت در ظاهر افراد تاثیر گذار خواهد بود.

وی یادآور شد: عدم رعایت نکات ساده بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به اعمال پیچیده مثل پیوند های استخوانی، ایمپلنت های دندانی و درمانهای سخت شود.

دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه ، استفاده درست و مستمر از مسواک و نخ دندان را را ه حل موثری برای کاهش مداخلات پزشکی در حوزه دهان و دندان ذکر کرد و توجه به توصیه های بهداشتی را از سوی مردم خواستار شد.

دکتر خجسته مهمترین راهبردهای کاهش بیماری دهان و دندان از سوی کشورهای پیشرفته و موفق در این حوزه، ارتقا سطح بهداشت ذکر کرد و گفت: سلامت دندان ها در گرو پیشگیری و رعایت بهداشت است. جوامع پیشرفته هرگز درمان را اولویت قرار نمی دهند.

وی اظهار امیدواری کرد که نامگذاری یک روز در تقویم به عنوان روز دندانپزشک میزان حساسیت مردم بر ضرورت رعایت بهداشت و دندان و توجه مسوولان به سیاست گذارای در راستای ارتقا فرهنگ سازی این حوزه را بیشتر کند.

دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در چندین دهه گذشته با گسترش علوم دندانی این حوزه پیشرفت های قابل توجهی داشته است.

دانش اساتید ایرانی پا به پای برترین های دنیا

وی با اشاره به این که در کشور ما نیز در حوزه دندانپزشکی شاهد پیشرفت های شگرفی بوده اظهار کرد: بدون تردید در حوزه دندانپزشکی و علوم دندانی، دانش اساتید و مراکز تحقیقاتی کشور ما پا به پای دنیا پیشرفت کرده است.

دکتر خجسته ارتقا سطح درمان تمامی موارد مربوط به دهان و دندان را مهر تاییدی بر پیشرفت های قابل توجه این حوزه در کشور دانست و توضیح داد: هیچ درمانی در دنیا وجود ندارد که تکنولوژی و دانش اساتید و متخصصان داخل کشور از آن بی بهره یا حتی یک گام عقب تر باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به پتانسیل های بالقوه کشور در حوزه دهان و دندان گفت: ایران می تواند به عنوان یکی از مهمترین قطب های علوم دندانی در منطقه باشد.

روزآمدی تکنولوژی با دندانپزشکی عجین است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که رشته دندانپزشکی با تکنولوژی های نوین عجین شده است افزود: تکنولوژی تاثیر مستقیم بر ارتقا، پیشرفت روزآمد و مداوم این رشته دارد.

دکتر خجسته با بیان این که با اعمال تحریم های ظالمانه بخشی از مواداولیه و تجهیزات دندانپزشکی یا در دسترس نیست و یا در بیشتر موارد با قیمت های بسیار بالایی عرضه می شود گفت: این مهم درمان های دندانپزشکی را با مشکلاتی روبرو کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تلاش محققان شرکت های دانش بنیان برای افزایش تولیدات مواد و تجهیزات دندانپزشکی با بالاترین کیفیت را مورد تاکید قرار داد و افزود: چنانچه تحریم ها ادامه یابد و محققان داخلی نتوانند مواد ادلیه دندانی را با کیفیت بالا و یا مشابه نمونه های خارجی تولید کنند، حوزه دندانپزشکی با مشکلات پیچیده ای روبرو خواهد شد.

وی ادامه داد: با بالارفتن قیمت ارز و پایدار بودن تحریم ها یکی از رشته هایی که در آینده دچار دغدغه و مشکل خواهد شد رشته دندانپزشکی است.

دانشیار گروه جراحی فک و صورت دانشگاه اظهار امیدواری کرد که با تدابیر مناسب مشکلات و دغدغه جامعه دندانپزشکی کشور کاهش یابد.

وی با اشاره به دغدغه های متخصصان و اساتید دندانپزشکی در راستای ارتقا آموزش خاطرنشان کرد: دانشگاههای علوم پزشکی و دانشکده های دندانپزشکی باید مرجع اصلی تصمیم گیری در حوزه علمی و آموزش باشند و اگر چنانچه نقش دانشکده های دندانپزشکی در راهبردها و سیاست گذاری ها کم رنگ شود عمق مسائل علمی کاهش خواهد یافت.

دکتر خجسته در ادامه با بیان این که ممکن است برخی منابع و اطلاعات فضای مجازی فاقد صحت و ارزش علمی باشند خاطرنشان کرد: مردم باید اطلاعات خود را از منابع رسمی وزارت بهداشت، دانشگاههای علوم پزشکی و یا دانشکدههای دندانپزشکی دریافت کنند.

قرنطینه فرصت مناسب ارتقا دانش

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به شرایط اینروزهای شیوع کرونا و قرنطینه، ضرورت ارتقا آموزش علوم دندانپزشکی را مورد تاکید قرار داد و گفت: قرنطینه فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان ایجاد کرده تا بتوانند به صورت مجازی از تکنولوژی های آموزشی روز دنیا بهره ببرند.

وی با بیان این مطلب که استمرار آموزش یکی از اصول اصلی تخصص و مهارت است خاطرنشان کرد: دانشجویان دندانپزشکی باید با استفاده از فضای مجازی و بهره مندی از این مدل آموزشی داشته های خود را تقویت کنند.

منیع خبر: دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *